بلاگ

بهینه سازی فرآیندهای انبار

بهره وری فرآیندهای انبار

در تعریف مفهومی بهره وری؛ استفاده مطلوب، موثر و بهینه از همه لحظه ها، مجموعه امكانات، ظرفیت ها، پتانسیل ها، سرمایه ها، نیروها و منابعی است كه به افراد و سازمان ها برای رسیدن به رشد و شكوفایی همه جانبه كمك می كند. به مناسبت روز بهره وری قصد داریم به اهمیت این موضوع در انبارها و زنجیره تأمین بپردازیم.

بهره وری و بهینه سازی مصرف از جمله مسائل پراهمیتی است که در تمامی فرآیندهای سازمان از تولید و زنجیره تأمین تا تحویل و ارسال کالا باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از مهمترین بخش های زنجیره تأمین انبارهای نگهداری کالا و مراکز توزیع هستند که تقریبا تمامی آنها با هدف تحویل دادن مقدار درست کالا و ملزومات به صورت سریع و کارآمد، به حداقل رساندن آسیب به محصولات، کاهش احتمال خطر برای کارکنان و همچنین هزینه های عملیاتی فعالیت می کنند.

یکی از روش های افزایش بهره وری و بهینه سازی فرآیندهای انبار استفاده از سیستم های نرم افزاری مدیریت انبار است. سیستم مدیریت انبار می تواند کنترل ورود موجودی و خروج محموله ها تا پیش بینی نیازهای آتی کارکنان را با تصویری بزرگتر ممکن ساخته و این امکان را فراهم می سازد تا هم فرآیندها و هم برنامه ریزی ها را بهینه سازی نمایید.

از دیگر روش های بهبود فرآیندهای انبار استفاده از تجهیزات ویژه انبار است. انواع قفسه و رک های ویژه انبار و همچنین انواع ترولی های انبار که می تواند با توجه به نوع سفارش گیری و کالای انبار طراحی شود، از این جمله است.

ترولی های انبار هلدکس که در مدل های گوناگون و با توجه به نیاز های انبار طراحی شده اند می توانند تسهیلگر فرآیند چیدمان محصول در قفسه، جمع آوری سفارش و انتقال و جابجایی کالا باشد.

از این ترولی ها می توان به منظور بهینه سازی مسیرهای تردد، کاهش میزان رفت و آمد و مراجعه به قفسه های کالا، جمع آوری سفارشات بصورت همزمان، جابجایی کالا با امنیت بیشتر  جلوگیری از ریزش کالا و مواردی از این دست استفاده نمود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *