اخبار صنعت

فرانچایز چیست

یکی از اشکال مختلف استفاده از دارایی یک کسب و کار اعطای حق امتیاز است.زمانی که یک شرکت به شخصیت حقیقی یا حقوقی دیگری اجازه می­دهد تا از دارایی­ های آن تحت قراردادهایی مشخص استفاده کند، اصطلاحا شکلی از کسب و کار اتفاق می­افتد که به آن استفاده از دارایی اطلاق می­ شود و توافقنامه منعقد شده گواهی توافق نام دارد. بر این اساس دریافت کننده امتیاز مبلغی را تحت عنوان حق امتیاز به صاحب دارایی پرداخت می­ کند. این دارایی علاوه بر دارایی­ های فیزیکی، دارایی­ های فکری مانند نام و نشان تجاری، پتنت، کپی رایت و یا تخصص و دانش فنی را هم شامل می­ شود. به عنوان مثال یک کافه در سنگاپور در ازای پرداخت مبلغی به باشگاه منچستر یونایتد انگلشتان، از لوگو این باشگاه و رنگ پیراهن آن بر روی فنجان­ها و یا تزئینات کافه استفاده می ­کند. شاخص ترین نمونه در مدل فرانچایز مک دونالد است. در ایران نیز برندهایی مانند بوف، هایدا و پدر خوب نمونه­هایی از استفاده مدل فرانچایز در کسب­و­کار خود هستند. در عمل اعطای حق امتیاز یک راهبرد کسب و کار برای جذب و نگهداری مشتری است.

سازمان­ های فرانچایزی شکلی از شبکه ­ها یا کانال­ های بازاریابی هستند که در آنها یکی از اعضا به عنوان فرانچایز دهنده عمل می­ کند و وظیفه تنظیم و توزیع محصولات در بین دیگر اعضای شبکه که عمدتا خرده­ فروش هستند را بر عهده دارد.

پست های مرتبط

3 thoughts on “فرانچایز چیست

 1. ابراهیم حسینی گفت:

  باسلام
  ۱. سعی کنید شعب رابه کاسب بدهید نه فروشنده.
  ۲.ملک درخیابان اصلی به تنهایی ملاک نیست بایدمنطقه یامحلات مسکونی بزرگ اطراف ملک درنظرگرفته شود(چون اجناس ریز و پرسود درمحل بیشترفروش دارد.بعضی ازشعب بیشترفروش آنها اجناس کم سود می باشد.)
  .دیدگاه زیاددارم فقط به همین دوموردبدون توضیحات کامل اشاره کردم.
  اینجانب بایک ملک ۱۵۰متری با بر۱۴متری لب خیابان اصلی واقع درمسجدسلیمان.منطقه چهاربیشه.باسابقه بالامی توانم شرطی وبه بهترین نحو همکاری کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *